Definicja i zasady poradnictwa

 

Poradnictwo zawodowe

Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia, oraz pracodawcom w doborze kandydatów do pracy na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji psychofizycznych.

Usługi w zakresie poradnictwa zawodowego w formie indywidualnej i grupowej świadczy doradca zawodowy, który pomaga bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy realniej ocenić szanse uzyskania pracy, wybrać właściwy kierunek rozwoju zawodowego, wzmocnić własną atrakcyjność na rynku pracy, oraz wspiera ich w wysiłkach skierowanych na zdobycie i otrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, także poprzez formę samozatrudnienia.W procesie doradczym wykorzystywane są testy psychologiczne i autotesty do badania zainteresowań i uzdolnień zawodowych.

W ramach usług poradnictwa zawodowego klienci mają możliwość korzystania z :

  • teczek informacji o zawodach, zawierających opisy czynności, zadań, wymagań, dróg kształcenia i podnoszenia kwalifikacji,

  • informatorów o szkołach różnego typu o zasięgu krajowym i lokalnym,

  • informatorów, poradników, katalogów, wzorów podań, życiorysów i listów motywacyjnych,

  • filmów o zawodach i filmów instruktażowych - np. - Jak rozmawiać z pracodawcą ,

  • programu „Doradca 2000”, który umożliwia dostęp do różnorodnej informacji zawodowej, oraz pomaga przy określeniu preferencji zawodowych.

Klub pracy

Najważniejszym zadaniem Klubu Pracy jest pomoc osobom bezrobotnym w wyjściu z sytuacji bezrobocia poprzez stworzenie możliwości:

- podjęcia procesu samooceny,

- zaplanowania kariery,

- nabycia umiejętności szukania pracy.

Przeprowadzanie samooceny , czy wiedza na temat poszukiwania pracy nie jest zbytnio spopularyzowana w naszym społeczeństwie. Okazało się także , że w sytuacji stresu / a taką sytuacją jest niewątpliwie brak pracy/ ludzie często posługują się mitami i stereotypami na temat rynku pracy, które utrudniają im znalezienie zatrudnienia. Klub Pracy dostarczając wiedzy obalającej te mity pomaga swoim członkom w znalezieniu możliwie najlepszej pracy w jak najkrótszym czasie. Zadaniem klubu jest rozbudzenie nadziei na sukces oraz wyrabianie przekonania, że praca jest osiągalna dla każdego. Tworzenie optymistycznej atmosfery w grupie jest jednym z głównych zadań lidera klubu. Klub Pracy nie jest jedynie miejscem gdzie ludzie przychodzą , aby we właściwej formie napisać swój życiorys lub doskonalić technikę rozmowy kwalifikacyjnej - te elementy to tylko część programu – najważniejszym zajęciem uczestników szkoleń jest wyszukiwanie istniejących lub potencjalnych wolnych miejsc pracy i staranie się o zatrudnienie.

Wytworzył:
Agnieszka Chodkiewicz

Metryka strony

Udostępniający: Powiatowy Urząd Pracy w Mońkach

Wytwarzający/odpowiadający: Marcin Bakun

Data wytworzenia: 2018-08-16

Wprowadzający: Marcin Bakun

Data modyfikacji: 2018-08-16

Opublikował: Marcin Bakun

Data publikacji: 2018-08-16